Magyar segítség a háború idején
Az Ökumenikus Segélyszervezet közel két és fél évtizede rendelkezik állandó jelenléttel Ukrajnában. 2022 februárjában az elsők között kezdtük meg a segítségnyújtást a háború elől menekülőknek. A határ mindkét oldalán átfogó segítséget nyújtunk az otthonukat elhagyóknak. Komplex támogatást nyújtunk a Nyugat-Ukrajnába érkező belső menekülteknek és a Magyarországra menekülőknek.
Magyarország, illetve adományozóink és partnereink támogatásának célba juttatása mellett az ACT Alliance egyházi hátterű segélyszervezeteket tömörítő nemzetközi szövetség segélyprogramjának végrehajtásán is aktívan dolgozunk.
6,2M
menekült hagyta el Ukrajnát
5,1M
ember él belső menekültként Ukrajnában
510.567
embernek segítettünk
2196
tonna segélyárut juttattunk célba
250+
menedékhelyet támogattunk
Hírek
A szeretet nem árt!
A szeretet nem árt – ez volt az üzenete annak a rendezvénynek is, amelyet a Segélyszervezet Ukrajnai Menekülteket Támogató Központjának...
Tovább olvasomVissza a gyermeklétbe – nyári táborok menekült gyerekeknek Ukrajnában és Magyarországon
A gyermekek maradhassanak gyermekek – ez a célkitűzés igaz a körülményektől függetlenül. Akár Ukrajnán belül kényszerültek lakóhelyüket elhagyni, akár teljesen...
Tovább olvasomNovák Katalin meglátogatta a Kijev melletti konténeróvodánkat
Hivatalos ukrajnai útján az Ökumenikus Segélyszervezet közreműködésével felépült óvodába látogatott Novák Katalin, Magyarország köztársasági elnöke. A kijev környéki Zahalci faluban...
Tovább olvasomSEGÍTSÉGNYÚJTÁS UKRAJNÁBAN


Beregszászban található képviseletünk ma már Kijevben hivatalosan bejegyzett, országos kiterjedésű tevékenységet végző szervezet központja. Lembergben létrehozott humanitárius központunk nagyszabású nemzetközi programok koordinációjáért és végrehajtásáért felel. Amint Kijev megyében befejeződtek a harcok, Segélyszervezetünk azonnal megkezdte humanitárius munkásságát a felszabadult területeken, és Kijevben is központot hozott létre.
Segélyprogramunk 20 régiót érint Beregszásztól egészen a Délkelet-Ukrajnában lévő Zaporizzsjáig terjedően.


Humanitárius segítség
Az ellátási láncok akadozása és a belső menekültek áradata nagy humanitárius szükségleteket eredményezett az első napokban, ezért elsődleges fontosságú volt a sürgősségi élelmiszer- és nem élelmiszer jellegű segélyáru biztosítása a nélkülöző lakosság számára. Ennek érdekében a Segélyszervezet raktárbázisokat és logisztikai központokat hozott létre Budapesten, Beregszászon és Lembergben, melyeken keresztül sokszor olyan, nehezen megközelíthető és frontvonalon fekvő területeken is célba juttatott segélyárut, mint Herszon. A magyar segélyszervezet országszerte több, mint 250 menekültszállást támogat tárgyi adományokkal, többet pedig alapvető háztartási gépekkel, eszközökkel is felszerelt. Az orosz csapatok visszavonulásával természetbeni a Segélyszervezet az újonnan felszabadult területekre irányította át a segélyprogramját Az energetikai infrastruktúra elleni komoly támadások okozta áramkimaradások enyhítésére a Segélyszervezet eddig is számos generátort vitt a hadműveletek által érintett területekre, továbbá több menekültszállás téliesítésében is aktív szerepet vállalt, illetve vaskályhákat és tüzelőanyagot osztott szét az ősz folyamán felszabadult Harkiv megyében.
Pszichoszociális támogatás




Készpénzes segítségnyújtás
AZ UKRÁN CIVIL SZFÉRA TÁMOGATÁSA
Az Ökumenikus Segélyszervezet a közösség erejében bízva olyan civil szervezeteknek nyújt anyagi támogatást, amelyek humanitárius tevékenységet folytatnak Ukrajnában, de korlátozott pénzügyi háttérrel rendelkeznek kitűzött céljaik megvalósításához. Az Ökumenikus Segélyszervezet a Rugalmas Felhasználású Támogatások nevű programján keresztül segíti munkájukat. A támogatottak céljai sokfélék: egyes szervezeteknek azért van szükségük külső finanszírozásra, hogy megfelelően téliesített szállásokat tudjanak kialakítani a belső menekülteknek, mások felszerelésre, élelemre vagy terápiás szakemberek alkalmazására kérnek anyagi támogatást. Egy szervezet legfeljebb 10 ezer dollárnak megfelelő összeget igényelhet előre meghatározott projektpályázatokra. Minden projekt 2-3 hónapig tart, ezt követően kerül sor az együttműködés értékelésére, ami alapján döntés születik a megállapodás megújításáról.




FEJLESZTÉS ÉS HELYREÁLLÍTÁS
Az orosz erők észak-ukrajnai kivonulását követően fellépő újfajta igények más segítségnyújtási módokat követeltek meg az Ökumenikus Segélyszervezettől. Több hónapnyi harc után ugyanis egyértelművé vált, hogy a humanitárius válságot a közcélú infrastruktúra szándékos megrongálása csak tovább súlyosbította. A Kijev környéki Bucsában, Irpinyben és Borogyankában tapasztalható pusztítás láttán az Ökumenikus Segélyszervezet az elsők között juttatott humanitárius szállítmányt a térségbe, és a további együttműködésről is megegyezett a bucsai önkormányzattal. A Magyarország Kormányával kötött stratégiai partnerségnek köszönhetően az Ökumenikus Segélyszervezet a térségben megkezdte egy iskola felújítását, illetve egy postai és önkormányzati funkciókkal is bíró egészségügyi központ megépítését, valamint már használatba is adott egy konténeróvodát Zahalciban.
SEGÍTSÉG MAGYARORSZÁGON


Azonnali segítségnyújtás menekülteknek




integráció és hosszú távú segítségnyújtás
Az összefogás ereje


Rólunk
Az 1991-ben alapított Ökumenikus Segélyszervezet Magyarország egyik legnagyobb, nemzetközileg is elismert karitatív szervezete. Az alapító egyházak összefogása ma már szakemberek, önkéntesek, adományozók és felelős vállalati partnerek egyre bővülő közösségeként segíti a nélkülözőket és bajbajutottakat.
Segélyszervezetünk az elmúlt 3 évtizedben több mint 40 országban hajtott végre humanitárius és fejlesztési programokat. Nemzetiségi, vallási és világnézeti hovatartozásra való tekintet nélkül, a legszigorúbb szakmai és átláthatósági követelményeknek megfelelve nyújtunk segítséget a rászorulóknak. Magyarország mellett Ukrajnában, Irakban, Afganisztánban és Etiópiában rendelkezünk állandó képviselettel.
Szervezetünk szinte megalakulása óta jelen van Kárpátalján. Az 1998. évi nagy kárpátaljai árvíz utáni újjáépítési munka hatékony végzése érdekében önálló irodát nyitottunk Beregszászon, amelyet azóta is működtetünk. Kárpátalján és Kijevben is hivatalosan bejegyzett szervezetként, állandó képviselettel végezzük egész Ukrajnára kiterjedő munkánkat.
A humanitárius segítségnyújtás mellett ukrajnai szerepvállalásunk során nagy hangsúlyt helyezünk a helyi partnerek kapacitásának fejlesztésére, hosszú távon is fenntartható fejlesztési modellprogramok átadására.
A 2014-ben kezdődött fegyveres konfliktusok nyomán Ukrajna 20 régiójában kapcsolódtunk be a belső menekültek ellátásába. A válság első éveiben 2 további irodát nyitottunk Kijevben és Zaporizzsjában. Az élelmiszert, higiéniás szereket és háztartási eszközöket tartalmazó egységcsomagok kiosztása mellett közösségi szállásokat újítottunk fel, több száz tonna tüzelőanyagot adtunk át, valamint a háború traumáit átéltek részére pszicho-szociális segítséget nyújtottunk.
2021 év végéig 543 településen több mint 578 ezer belső menekültnek nyújtottunk segítséget.
A koronavírus járványhelyzet kialakulásának első napjaiban megkezdtük Kárpátalján azon intézmények támogatását, amelyek az érintett lakosság ellátásban vállalnak szerepet. Fertőtlenítő szereket orvosi maszkokat, higiéniai eszközöket biztosítottunk beregszászi egészségügyi és szociális intézményeknek és rászoruló helyi lakosoknak. A magyar kormány COVID19 védőeszköz támogatását szervezetünk Ukrajna számos térségébe juttatta célba kórházaknak, egészségügyi intézményeknek.
Jelentések
Beszámoló – 2023. augusztus 16.
A Kakhova-gát felrobbantása miatt számos Dnyeper menti település lakossága nem jut ivóvízhez. A Segélyszervezet és helyi partnere, a Zlatograd Alapítvány...
Tovább olvasomBeszámoló – 2023. július 12.
A háború kezdete óta a Segélyszervezet 178 generátort szállított Ukrajnába humanitárius segélyként. Az elmúlt 17 hónap során a Segélyszervezet 2175...
Tovább olvasomBeszámoló – 2023. június 12.
A háború kezdete óta a Segélyszervezet 134 generátort szállított Ukrajnába humanitárius segélyként. Az elmúlt 16 hónap során a Segélyszervezet 1...
Tovább olvasomAktualitások tevékenységünkről
Beszámolók elvégzett feladatainkról